rz. mnż., D.~a, Msc ~u, W ~u, M.lm. ~i ogpol. ‘szparag (łac. asparagus) roślina doniczkowa, używana do zdobienia podczas obrzędów kościelnych, zdobiło się nią na przykład: bukiet ślubny, suknię ślubną, szatkę niemowlęcia podczas chrztu’ Wiś., PozDol.

Jo miołam mierty, aszparagi, paproć – A ten aszparag, do czego był ten aszparag? – A ten to tyz taki, tez sie przystrajało, bo na przykład dawniej do chrztu, jak dawniej przykrywali, bo to były te beciki takie, i do chrztu nieśli w tym beciku, i taka kapka była na wierzch i tam szparagusem albo miertem przyozdabiali tą kapkę tego dziecka. A teroz juz tak nie jest.

Jakie kwiaty uprawiała kobieta w domu? Jakie miała w domu kwiaty, tak zwykle? (…) – Starodowne krakowioki, krakowiaki takie żelazne, i tam jo mam jeszcze jednego w domu. – A co to jest żelazny krakowiak? Jaki on jest? – To że cały czas kwitnie (…) no i mirty takie były ale mirty to gdzieś niebardzo rosły, jakoś tak ludzie pozbywali (…) te aszparagi co się do bukietów dawało. Teraz tego nigdzie nie ma.

Dodaj komentarz